WHITE HALL (currated by Denis Valič, Tina Poglajen and Toni Cahunek)
TUESDAY, 11.9.
11.00 – 11.10 VERSOPOLIS, Jan Cvitkovič, 3′, fiction (KF)
11.20 – 11.45 MY LAST YEAR AS A LOSER, Urša Menart, 88’, fiction (CF)
WEDNESDAY, 12.9.
10.00 – 10.15 ALEJANDRA, Vid Hajnšek, Klemen Brvar, 59’, documentary (SMF)
10.25 – 10.40 CONCURRENCES, Miha Vipotnik, 52’, fiction (SMF)
10.50 – 11.00 VACATION, August Adrian Braatz, 5’, experimental (KF)
11.10 – 11.35 MY WAY 50, Maja Weiss, 102’, documentary (CF)
11.45 – 11.55 FUNDAMENTS, Peter Cerovšek, 23’, documentary (KF)
12.05 – 12.30 A MAN FROM THE BORDER, Boris Jurjaševič, 75’, documentary (CF)
12.40 – 12.55 GREETINGS FROM FREE FORESTS, Ian Soroka, 99′, documentary (MK)
13.05 – 13.15 CANDIDATE 235, Rok Mlinar, 7’, fiction (KF)
13.25 – 13.50 I ACT, I AM, Miroslav Mandić, 105’, fiction (CF)
THURSDAY, 13.9.
10.00 – 10.10 KOYAA – WILD SUNBED, Kolja Saksida, 3′, animated (KF)
10.20 – 10.30 MR. PHILODENDRON AND THE APPLE TREE, Grega Mastnak, 6’, animated (KF)
10.40 – 10.55 THE SECOND SKIN, Majda Širca, 52’, documentary (SMF)
11.05 – 11.20 GUARDIANS OF CIVILIZATION, Erik Valenčič in Miha Mohorič, 52’, documentary (SMF)
11.30 – 11.40 MURY THE CAT – LUNCH, Jernej Žmitek, 11’, animated (KF)
12.25 – 12.35 SCHOOL, Aron Horvath, 21’, fiction (KF)
12.45 – 13.10 ERASED, Miha Mazzini, 85’, fiction (CF)
13.20 – 13.30 ON EARTH THERE IS NO HEAVEN, Maja Alibegović, 11’, documentary (KF)
13.40 – 14.05 HOW MUCH DO YOU LOVE YOURSELF?, Nina Blažin, 82’, documentary (CF)
FRIDAY, 14.9.
09.30 – 10.00 PERO LOVŠIN – YOU CAN, Jani Sever, 82’, documentary (CF)
10.00 – 10.15 SYMPHONY OF THE UNDERWORLD, Igor Vrtačnik, 54’, documentary (SMF)
10.25 – 10.40 MUSIC IS THE ART OF TIME, LP FILM LAIBACH, Igor Zupe, 51’, documentary (SMF)
10.50 – 11.00 BORN TO DIE, Matjaž Žbontar, 13’, experimental (KF)
11.10 – 11.35 CANKAR, Amir Muratović, 93’, documentary (CF)
11.45 – 11.55 THE TUNNEL, Gregor Andolšek, 15’, fiction (KF)
12.05 – 12.30 CONSEQUENCES, Darko Štante, 95’, fiction (CF)
12.40 – 12.55 DAYS OF MADNESS, Damian Nenadić, 73′, documentary (MK)
13.05 – 13.15 THE FINAL DAY OF RUDOLF NIETSCHE, Blaž Kutin, 26’, fiction (KF)
SATURDAY, 15.9.
10.00 – 10.10 NATURE_NATURE, Karl Vouk, 12’, documentary (KF)
10.15 – 10.40 IISLAND, Miha Čelar, 90’, documentary (CF)
10.45 – 10.55 QUIET, Barbara Zemljič, 15’, fiction (KF)
11.00 – 11.25 TOGETHER, Marko Šantić, 86’, fiction (CF)
11.30 – 11.40 WELCOME., Davorin Marc, 3’, experimental (KF)
11.45 – 12.10 HISTORY OF LOVE, Sonja Prosenc, 105’, fiction (CF)
12.15 – 12.30 WINTER FLIES, Olmo Omerzu, 85′, fiction (MK)
12.35 – 12.45 PARENT-TEACHER CONFERENCE, Gašper Antauer, 28’, fiction (KF)
12.50 – 13.15 A THOUSAND HOURS OF BITTERNESS FOR A SINGLE HOUR OF JOY – IVAN CANKAR, Dušan Moravec, 79’, documentary (CF)
13.20 – 13.30 SUNDAY MORNING, Martin Turk, 14’, fiction (KF)
13.35 – 14.00 GAJA’S WORLD, Peter Bratuša, 88’, fiction (CF)
13.35 – 14.00 AWAKENINGS, Peter Bratuša, 82’, fiction (CF)
14.05 – 14.30 GROWING UP, Siniša Gačić in Dominik Mencej, 80′, documentary (CF)