Festival Sections

20th FSF PROGRAMME SECTIONS

OFFICIAL PROGRAMME

  1. COMPETITION PROGRAMME:

Feature Films: Fiction and Documentary

Medium-length Films

Short Films

Student Films

Minority Co-productions

  1. PANORAMA PROGRAMME:

Feature Films

Medium-length Films

Short Films

Student Films

Minority Co-productions

  1. TRIBUTE
  1. YOUTH WING
  1. CHILDREN’S ANIMATIONS
  1. INDUSTRY EVENTS


 
 

OFFICIAL SELECTION

  1. COMPETITION PROGRAMME:

Feature Films: Fiction and Documentary

  1. MY LAST YEAR AS A LOSER, Urša Menart, 88′, 2018, fiction
  2. HISTORY OF LOVE, Sonja Prosenc, 105′, 2018, fiction
  3. CONSEQUENCES, Darko Štante, 95′, 2018, fiction
  4. I ACT, I AM, Miroslav Mandić, 105′, 2018, fiction
  5. A MEN FROM THE BORDER, Boris Jurjaševič, 75′, 2017, documentary
  6. MY WAY 50, Maja Weiss, 102′, 2018, documentary
  7. ERASED, Miha Mazzini, 85′, 2018, fiction
  8. CANKAR, Amir Muratović, 93′, 2018, documentary
  9. A THOUSAND HOURS OF BITTERNESS FOR A SINGLE HOUR OF JOY – IVAN CANKAR, Dušan Moravec, 79′, 2018, documentary
  10. AWAKENINGS, Peter Bratuša, 82′, 2017, fiction
  11. GAJA’S WORLD, Peter Bratuša, 88′, 2018, fiction
  12. IISLAND, Miha Čelar, 90′, 2018, documentary
  13. TOGETHER, Marko Šantić, 86′, 2018, fiction
  14. PERO LOVSIN – YOU CAN, Jani Sever, 80′, 2017, documentary
  15. HOW MUCH DO YOU LOVE YOURSELF?, Nina Blažin, 82′, 2017, documentary
  16. GROWING UP, Siniša Gačić, Dominik Mencej, 80′, 2017, documentary

 

Medium-length Films

  1. ALEJANDRA, Vid Hajnšek, Klemen Brvar, 59′, 2018, documentary
  2. CONCURREMCES, Miha Vipotnik, 52′, 2017, fiction
  3. THE SECOND SKIN, Majda Širca, 52′, 2018, documentary
  4. GUARDIANS OF CIVILIZATION, Erik Valenčič, Miha Mohorič, 52′, 2018, documentary
  5. SYMPHONY OF THE UNDERWORLD, Igor Vrtačnik, 54′, 2018, documentary
  6. MUSIC IS THE ART OF TIME, LP FILM LAIBACH, Igor Zupe, 51′, 2018, documentary

Short Films

  1. WELCOME., Davorin Marc, 3′, 2017, experimental
  2. NATURE_NATURE, Karl Vouk, 12′, 2018, documentary
  3. FUNDAMENTS, Peter Cerovšek, 22′, 2018, documentary
  4. THE TUNNEL, Gregor Andolšek, 15′, 2017, fiction
  5. ON EARTH THERE IS NO HEAVEN, Maja Alibegović, 11′, 2017, documentary
  6. THE FINAL DAY OF RUDOLF NIETSCHE, Blaž Kutin, 26′, 2018, fiction
  7. PARENT-TEACHER CONFERENCE, Gašper Antauer, 28′, 2018, fiction
  8. QUIET, Barbara Zemljič, 15′, 2017, fiction
  9. MURY THE CAT – LUNCH, Jernej Žmitek, 11′, 2018, animated
  10. SUNDAY MORNING, Martin Turk, 14′, 2018, fiction
  11. KOYAA – WILD SUNBED, Kolja Saksida, 3′, 2017, animated
  12. SCHOOL, Áron Horváth, 21′, 2018, fiction
  13. BORN TO DIE, Matjaž Žbontar, 13′, 2018, experimental
  14. VACATION, August Adrian Braatz, 5′, 2018, experimental
  15. MR. PHILODENDRON AND THE APPLE TREE, Grega Mastnak, 6′, 2017, animated
  16. CANDIDATE 235, Rok Mlinar, 7′, 2017, fiction
  17. VERSOPOLIS , Jan Cvitkovič, 3′, 2018, fiction

 

Student Films – Competition Programme

  1. WHAT REMAINS, Neli Maraž, 20′, 2017, fiction
  2. ASSUNTA, Ester Ivakič, 18′, 2018, fiction
  3. VOYAGE VOYAGE, Lun Sevnik, 6′, 2017, fiction
  4. WASHED OUT, Miha Likar, 25′, 2018, fiction
  5. CHASM, Ana Trebše, 24′, 2018, fiction
  6. DRIVE, A POEM FOR MY FATHER, Irena Gatej, 13′, 2018, fiction
  7. SHOEMAKER, Anton Martin Emeršič, 15′, 2017, fiction
  8. LUCKY FOR US!, Jure Dostal, 21′, 2017, fiction
  9. NELLIE, Gaja Möderndorfer, 15′, 2018, fiction
  10. DANCE OF LOVE, Leo Černic, 6′, 2018, animated

Minority Co-productions

  1. DAYS OF MADNESS, Damian Nenadić, 73′, 2018, documentary
  2. WINTER FLIES, Olmo Omerzu, 85′, 2018, fiction
  3. GREETINGS FROM FREE FORESTS, Ian Soroka, 98′, 2018, documentary

 

 

  1. PANORAMA PROGRAMME

Feature Films:

  1. ALL THAT MONTE CARLO, Martin Srebotnjak, 80′, 2017, documentary
  2. SINE LEGIBUS 1976, Milena Olip, 70′, 2018, documentary
  3. UNSTILL, Andraž Kadunc, 78′, 2018, fiction
  4. FILM-LOVING, Slavko Hren, 103′, 2018, documentary

 

Medium-length Films:

  1. TALK LOUDER, Alma Lapajne, 51′, 2018, documentary
  2. EVERYTHING IS ONCE 1., Boštjan Vrhovec, 46′, 2018, documentary
  3. INTERTWINING THREADS OF MODERN ARTISTS, Rahela Jagrič Pirc, 50′, 2018, documentary
  4. MASTER AND HIS MARIONETTES, Magda Lapajne, 53′, 2018, documentary
  5. THE STEEL BIRDS OVER IDRIJA, Dušan Moravec, 52′, 2018, documentary
  6. BIRDS OF THE LAKES RETURN, Matej Vranič, 54′, 2018, documentary
  7. PARAGRAPH NR. 1, Urban Zorko, 53′, 2018, documentary
  8. TRIBUNA – HAPPY REBELLION, Janez Burger, 50′, 2018, documentary

Short Films:

  1. SHAMANIC THEATRE, Nicole P. Drakulič Trninić, 34′, 2018, documentary
  2. ONE LAST HUG, Simona Jerala, 13′, 2018, documentary
  3. 25, Jan Predan Zvonar, 7′, 2018, fiction
  4. SONGS OF YOUTH, Elle Hesnan, 9′, 2017, documentary
  5. FAUST, Amadej Petan, Liudmila Kuzmina, 4′, 2017, documentary
  6. HAPPY ?, Petra Trampuž, 17′, 2018, fiction
  7. NENAD, Yuliya Molina, 5′, 2017, documentary
  8. FOR ALL THE WORLD’S HOPES, Jure Dostal, 26′, 2018, documentary
  9. BIBA, Maja Prettner, 26′, 2018, fiction
  10. STOJAN BREZOČNIK – A LOST HEART, Uroš Zavodnik, 28′, 2018, documentary
  11. LOVE IN SEPTEMBER, Jan Krevatin, 4′, 2018, fiction
  12. MAMA, Anže Grčar, 10′, 2018, fiction
  13. FIRST THINGS FIRST…, Niko Čajić, 12′, 2018, fiction

 

 

 

 

Student Films – Panorama:

  1. ONE OF THEM, Sandra Jovanovska, 8′, 2017, fiction
  2. NO PEACE IN THE STUDIO, Žoel Kastelic, 2′, 2018, animated
  3. JAKE AND JEN, Neva Kumelj, 5′, 2018, animated
  4. OUT OF NOWHERE, Žiga Stupica, 5′, 2018, animated
  5. HISTORY OF ABANDONMENT, Matjaž Jamnik, 32′, 2018, documentary
  6. THE STATION JOB, Sagar Gahatraj, 8′, 2018, documentary
  7. TO THE OTHER SIDE, Mery Gobec, 16′, 2018, fiction
  8. RISK, Tina Novak, 20′, 2018, fiction
  9. ON THE MOON, LUNA AND THEIR REFLECTION, Ivana Vogrinc Vidali, 21′, 2018, documentary

Minority Co-productions:

  1. BELLY OF THE WHALE, Morgan Bushe, 83′, 2018, fiction
  2. YEAR OF THE MONKEY, Vladimir Blaževski, 112′, 2018, fiction
  3. THE FROG, Elmir Jukić, 78′, 2017, fiction

 

3. TRIBUTE
 

  1. A Summer in a Sea-Shell, Tugo Štiglic, 95’, 1986, fiction
  2. A Summer in a Sea-Shell II, Tugo Štiglic, 90’, 1988, fiction
  3. Tantadruj, Tugo Štiglic, 83’, 1986, fiction

 
4. YOUTH WING
 
A special programme of fiction films made by primary and secondary school children. Appropriate to children in the last three years of primary school, and secondary school students.

  1. HIM, Jakob Grižonič, 5′, 2018, fiction
  2. PARVA INFERNUM, Jasa Muller, 1′, 2017, documentary
  3. FIRST TIME HERE, Tinkara Klipšteter, 2′, 2018, experimental
  4. THE PROOF OF DARKNESS, Anže Testen, 11′, 2018, fiction
  5. WHAT A MAN FEELS, Urh Pirc, 10′, 2018, fiction
  6. METUM, collective project, 2′, 2017, animated
  7. LUNA, Eva Peljhan, 12′, 2018, fiction
  8. SELFIE, collective project, 5′, 2018, animated
  9. MEMORY OF MEMORY, Brina Lekše, 7′, 2017, fiction
  10. DODGEBALL, collective project, 2′, 2017, animated
  11. PROJECT STRANGER, Domen lušin, 10′, 2018, fiction


 

5. CHILDREN’S ANIMATIONS
 

  1. FUR, collective project, 3′, 2018, animated
  2. PRINCE KI-KI-DO; WONDER GLASS, Grega Mastnak, 5′, 2017, animated
  3. KOYAA – FLYING WORKBOOK, Kolja Saksida 3′, 2017, animated
  4. MIKI, Luka Bajt, 10′, 2018, animated
  5. THREADS, collective project, 3′, 2018, animated
  6. FLIP A COIN, Andrej Adamek, Nina Baznik, Simona Lustek, Irena Režek, Kristina Kokalj, Tadej Pungerčar in Eva Margon, 2′, 2017, animated
  7. FREEDOM, collective project, 2′, 2017, animated
  8. MURY THE CAT – LUNCH, Jernej Žmitek, 11′, 2018, animated
  9. THREE FILMS OF A RED CIRCLE, Barbara Škraba, Ivona Kruljac, Lovro Smrekar, Andrej Adamek, 2′, 2017, animated