Festival Sections

20th FSF PROGRAMME SECTIONS

 

OFFICIAL PROGRAMME

  1. COMPETITION PROGRAMME:

Feature Films: Fiction and Documentary

Medium-length Films

Short Films

Student Films

Minority Co-productions

 

  1. PANORAMA PROGRAMME:

Feature Films

Medium-length Films                                          

Short Films                                          

Student Films                                          

Minority Co-productions

 

  1. TRIBUTE
  2. YOUTH WING
  3. INDUSTRY EVENTS

 

OFFICIAL SELECTION

  1. COMPETITION PROGRAMME:

Feature Films: Fiction and Documentary

  1. Let Him Be a Basketball Player, Boris Petkovič, 79’, 2017, fiction
  2. Ksana, Dejan Babosek, 82’, 2017, fiction
  3. Rabid Foxes, Boris Jurjaševič, 85, 2017’
  4. The Family, Rok Biček, 106’, 2017, documentary
  5. Every Good Story Is a Love Story, Matjaž Ivanišin and Rajko Grlić, 71’, 2017, documentary
  6. Charlatan Magnifique, Maja Pavlin, 84’, 2016, documentary
  7. They Were Tito’s Towns, Amir Muratović, 102’, 2017, documentary
  8. A Dream, Boštjan Slatenšek, 112’, 2016
  9. Codelli, Miha Čelar, 85’, 2016
  10. Ana’s Commission, Igor Šmid, 101’, 2016
  11. Slovenia, Australia and Tomorrow the World, Marko Naberšnik, 120’, 2017, fiction
  12. Ivan, Janez Burger, 94’, 2017, fiction
  13. The Basics of Killing, Jan Cvitkovič, 95’, 2017, fiction
  14. The Last Ice Hunters, Jure Breceljnik and Rožle Bregar, 72’, 2017, documentary
  15. The Miner, Hanna Slak, 102’, 2017, fiction
  16. Perseverance, Miha Knific, 110’, 2017

 

Medium-length Films

  1. Music Is the Art of Time 2, LP film Buldozer Spit Truth Into the Eyes, Varja Močnik, 52’, 2017, documentary
  2. Playing Men, Matjaž Ivanišin, 60’, 2017, documentary
  3. City of Light, Marko Kumer Murč, 68’, 2017, documentary
  4. The Burning Bishop, David Sipoš, 55’, 2017, documentary
  5. Status Zero, Jani Sever, 52’, 2016

 

Short Films

  1. Only Breathing, Ahmad Adelian, Agata Kochaniewicz and Nawal Chagar, 3’, 2017
  2. Muri the Cat Going for a Walk, Jernej Žmitek, 11’, 2016, animated
  3. Self-portrait, Mitja Manček, 16’, 2016
  4. Dream State, Aron Horvath, 5’, 2016
  5. Trahere, Juš Jeraj and Atila Urbančič, 11’, 2017
  6. Apoptosis, Tomaž Gorkič, 18’, 2017
  7. Why Is Istria So Gloomy, Koni Steinbacher, 12’, 2017
  8. A Well Spent Afternoon, Martin Turk, 7’, 2016
  9. Skipping Stones, Blaž Slana, 19’, 2017
  10. Koyaa Naughty Toy Car, Kolja Saksida, 3’, 2017
  11. My Car!, Aljaž Tepina, 3’, 2016
  12. Stockholm, Luka Štigl, 40’, 2017, fiction
  13. I’ll Probably Never See You Again, Mitja Mlakar, 15’, 2017, fiction
  14. The Box, Dušan Kastelic, 12’, 2017, animated
  15. Fountain, Goran Vojnović, 15’, 2017, fiction
  16. As I Looked Down at Myself, Branko Potočan, 14’, 2017
  17. A Long Journey for the First Steps, Ratko Stojiljković, Julia Minet and Jasmina Mustafić, 15’, 2017
  18. Moderne Kunst, Marko Šantić, 18’, 2017
  19. The Invisible Hand of Adam Smith, Slobodan Maksimović, 15’, 2017
  20. Tell Me; Redrawn, Domen Lo, 5’, 2017
  21. Niko, Andrej Košak, 15’, 2017

 

       Student Films – Competition Programme

  1. Sign Here, Aljaž Bastič, 19’, 2017, fiction
  2. Bordered, Leo Černic, 20′, 2016, documentary
  3. Anja Ganja, Peter Bizjak, 19′, 2017, fiction
  4. Ondine, Taja Košir Popovič, 20′, 2017, fiction
  5. Catican, Mery Gobec, Inês Sambas and Asja Tros, 2′, 2017, animated
  6. Live in a Megabit, Anne Tassel, 12′, 2017, fiction
  7. Animals Are Special Effects, Sandra Jovanovska, 11’, 2017
  8. Encounter, Samo Bihar, 2′, 2017, animated

       Minority Co-productions

  1. Into the Blue, Antoneta Alamat Kusijanović, 22’, 2017, fiction
  2. Men Don’t Cry, Alen Drljević, 99’, 2017, fiction

 

 

  1. PANORAMA PROGRAMME

Feature Films:

  1. Future: Open, Rudi Uran, 99’, 2017
  2. Seven Sins and Virtues, Majda Širca, 103’, 2017, documentary
  3. Goodnight, Irene, Miha Možina and Haidy Kancler, 72’, 2017
  4. The End, Vid Hajnšek, 74’, 2016
  5. Balkan Whispers, Boris Petkovič, 75’, 2017, documentary

 

Medium-length Films:

  1. Letters to a Father, Črt Brajnik, 64’, 2016
  2. Newsreel 63, Nika Autor and Ciril Oberstar, 38’, 2017
  3. Flow, Ana Čigon, Ida Hiršenfelder and Saša Spača, 56’, 2016
  4. The Legendary Cornelians, Igor Vrtačnik, 46’, 2016
  5. Burnt in Memories, Anja Medved and Nadja Velušček, 67’, 2017
  6. The Charmed Life of Tone Mlakar, Marko Cvejić, 60’, 2017
  7. Pappenstory A story about Slovenian amateur theater SAG Trieste, Martin Turk, 59’, 2017
  8. Navigare Necesse Est, Radovan Čok, 51’, 2017

Short Films (all fiction):

  1. Day Passes, Morning Begins, Lina Eržen, 16’, 2017
  2. The Bridge, Marija Mia Keserović, 16’, 2017
  3. Home Sweet Home, Jernej Kastelec, 25’, 2017
  4. Beauty Has No Size, Vesna Klančer, Julia Minet and Amelisa Eminić, 11’, 2017
  5. Fear, Dejan Babosek, 32’, 2016
  6. Musca Domestica, Aron Horvath, 10’, 2017
  7. Rebellious Essence, Ana Čigon, 5’, 2017
  8. The Leaving of Siddhartha, Kristijan Krajnčan, 8’, 2017
  9. The Sky, Juš Premrov, 9’, 2017
  10. Music in My Head, Mišo Šušak, 11’, 2017
  11. Martin Krpan, Nejc Saje, 24’, 2017

 

 

 

 

Student Films – Panorama:

  1. 500 Years, Ester Ivakič, 20′, 2016, fiction
  2. Robbed Soul, August Adrian Braatz, 28′, 2016, fiction
  3. Brothers, Fabris Šulin, 12’, 2017, fiction
  4. Marushka, Hanna Szentpeteri, 15′, 2017, fiction
  5. The Stricken, Matic Štamcar, 25′, 2017, documentary
  6. Baby Boom, Sandra Jovanovska, Mojca Valič and Anna Loi, 4′, 2016, animated
  7. Fragments of Space and Time, Ana Bahor, 11′, 2017, fiction

Minority Co-productions:

  1. Blue Velvet Revisited, Peter Braatz, 85, 2016, documentary

 

  1. TRIBUTE
  1. Unveiling the View with Mirjana Borčić, Maja Weiss, 52’, 2017, documentary
  2. On His Own The Portrait of Jože Babič, Slavko Hren, 101’, 2017, documentary
  3. Don’t Whisper, František Čap, 110’, 1957
  4. Rascals!, Miran Zupanič, 104’, 2001, fiction
  5. Socializing the Bull?, Zvonko Čoh and Milan Erič, 1998, animated

 

  1. YOUTH WING

A special programme of fiction films made by primary and secondary school children. Appropriate to children in the last three years of primary school, and secondary school students.

  1. Again, Urh Mlakar, 11′, 2016
  2. Night Bird, Andraž Žigart, 7′, 2017
  3. Because of Eva, Jan Krevatin, 9′, 2016
  4. A Poem for a Bottle of Wine, Matej Drobež, 11′, 2017
  5. Odor of Decomposition, Anže Testen, 14′, 2017
  6. Lost Souls of Tomorrow, Jan Krevatin, 7′, 2017
  7. F-Team, Jakob Grižonič, 28′, 2017